Firma Świetliki

Firma sprzątająca Świetliki-jesteśmy rodziną firmą świadczącą usługi w zakresie utrzymania czystości domów, mieszkań, firm, terenów zielonych, zajmujemy się również opieką nad grobami. Działamy głównie na terenie powiatu cieszyńskiego. Swoje usługi oferujemy tym osobom, którym brak czasu i sił na codzienne porządki.Pragniemy w tym blogu opisywać różne metody sprzątania, sztuczki, doradzać jakiego sprzętu używać i służyć radą i pomocą na temat szeroko pojętego sprzątania i czystości, nie tylko osobom chcących założyć firmę sprzątającą,ale także osobom prywatnym. Chcemy również służyć radą tym. którzy chcą wejść w ten niełatwy biznes, dzieląc się swoją wiedzą poprzez różne wpisy na blogu, przedstawiając poszczególne etapy założenia i prowadzenia działalności gospodarczej związanej ze sprzątaniem i nie tylko. Zapraszamy do śledzenia wpisów.

Szukaj na tym blogu

JAKI WYBRAĆ PODATEK? CZĘŚĆ 2.

Dziś zaprezentuję jeszcze 3 inne formy opodatkowania, które mogą mieć zastosowanie w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Oczywiście nie musi to być branża  polegająca na świadczeniu usług typu: sprzątanie i czyszczenie. Zatem krótko o: karcie podatkowej, zasadach ogólnych i podatku liniowym.

Karta podatkowa
Karta podatkowa to najprostsza forma rozliczeń, nie trzeba prowadzić dokumentacji (jeśli nie zatrudnia się pracowników), nie składa się zeznań podatkowych, deklaracji o wysokości uzyskanego dochodu oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Kwoty podatku są stałe, ale podatek trzeba płacić nawet jeśli w danym miesiącu nie było dochodów.

 Zasady ogólne – opodatkowanie według skali podatkowej 18% i 32%
Podatek płaci się od dochodu rozumianego jako przychody pomniejszone o koszty uzyskania przychodów. Przy niskich kosztach podatkowych, rzeczywista stopa opodatkowania jest wysoka bo odpowiadająca stawkom skali podatkowej. W tej formie prowadzący ma najwięcej obowiązków ewidencyjnych (prowadzenie dokumentacji podatkowej -księga przychodów i rozchodów, księgi rachunkowe).

 Podatek liniowy- czyli opodatkowanie według stawki 19%
W podatku liniowym w zamian za liniową stawkę podatku 19% podatnicy nie mają prawa do dokonywania niemal żadnych odliczeń od dochodu i podatku związanych z działalnością gospodarczą. Podatek liniowy nie jest dostępny dla podatników świadczących usługi na rzecz byłych pracodawców takie, jakie świadczyli na ich rzecz w ramach stosunku pracy w tym albo w poprzednim roku podatkowym. Nie mogą go również wybrać podatnicy chcący rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. Obowiązki ewidencyjne podatników rozliczających się liniowo są takie same jak podatników rozliczających się wg skali podatkowej.

Więcej opisywać raczej nie ma sensu, każdy zainteresowany znajdzie odpowiednie strony w internecie, opisujące formy opodatkowania lub uzyska takie informacje bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

2 komentarze:

  1. Witam
    Zamierzam otworzyc dzialalnosc gospodarcza i tu pojawia sie problem chcialbym starac sie o dotacje z PUP i nie wiem jaka jest kolejnosc czy najpierw otwiera sie firme a potem stara o dotacje czy na odwrot?od czego zaczac?

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam! Najpierw trzeba przygotować biznes plan, bo to na jego podstawie możemy otrzymać dotację. Papiery potrzebne do założenia działalności możemy złożyć równocześnie z prośbą o dotację. W dokumentacji dotyczącymi firmy określamy datę od kiedy chcemy otworzyć firmę. Jednym słowem najpierw dotacja, potem działalność.

    OdpowiedzUsuń