Firma Świetliki

Firma sprzątająca Świetliki-jesteśmy rodziną firmą świadczącą usługi w zakresie utrzymania czystości domów, mieszkań, firm, terenów zielonych, zajmujemy się również opieką nad grobami. Działamy głównie na terenie powiatu cieszyńskiego. Swoje usługi oferujemy tym osobom, którym brak czasu i sił na codzienne porządki.Pragniemy w tym blogu opisywać różne metody sprzątania, sztuczki, doradzać jakiego sprzętu używać i służyć radą i pomocą na temat szeroko pojętego sprzątania i czystości, nie tylko osobom chcących założyć firmę sprzątającą,ale także osobom prywatnym. Chcemy również służyć radą tym. którzy chcą wejść w ten niełatwy biznes, dzieląc się swoją wiedzą poprzez różne wpisy na blogu, przedstawiając poszczególne etapy założenia i prowadzenia działalności gospodarczej związanej ze sprzątaniem i nie tylko. Zapraszamy do śledzenia wpisów.

Szukaj na tym blogu

CO JEST POTRZEBNE DO ZAŁOŻENIA WŁASNEJ FIRMY

W tym wpisie chciałbym przedstawić co jest potrzebne do założenia własnej firmy. Skupię się oczywiście na jednoosobowej działalności gospodarczej, gdyż takową prowadzę. Oczywiście za przykład jest brana firma sprzątająca  , ale na podstawie tych kilku kroków będziemy mogli założyć działalność o innych profilach. Zatem co nam potrzeba?

1. POMYSŁ
Bez pomysłu ani rusz. Mimo wszystko sam dobry pomysł nie wystarczy, trzeba mieć przekonanie do tego co chce się robić i dążyć uparcie do celu pomimo wielu przeszkód, które napotkasz na swej drodze. Warto wejść w coś co jest niszowe na rynku, wtedy będziemy mieli większe pole manewru, niż przy biznesie, którym rynek jest przesycony. Chociaż można też zajmować się czymś na co jest duży popyt na rynku.
Jeśli mamy już wizję swego biznesu, pora zacząć go realizować, tak więc:

2. BIZNESPLAN I POZYSKANIE ŚRODKÓW UNIJNYCH
Wielkim przywilejem tego, że jesteśmy w Unii to możliwość pozyskania środków na naszą działalność gospodarczą. Jeśli jest to nasza pierwsza działalność to środki pieniężne możemy otrzymać poprzez urząd pracy, w którym otrzymamy wszelkie stosowne informacje i niezbędną pomoc. O pomoc w przyznaniu takich środków możemy zwrócić się również do wielu firm i instytucji, które się zajmują pozyskiwaniem pieniędzy z Unii Europejskiej, np http://dlafirmy.info.pl/dotacje/ lub http://www.bierzdotacje.pl/dotacje-na-start/dotacje-up/dotacje-na-zalozenie-firmy-w-2011-roku/ .  W Cieszynie taką pomoc uzyskamy w http://www.zamekcieszyn.pl . Dla jednoosobowej działalności możemy otrzymać nawet 40 tysięcy zł., tak więc jest o co walczyć, ale przypominam, podstawa to dobry biznesplan. No i jeszcze jedno, z tak pozyskanych środków będziemy musieli się rozliczyć co do złotówki. Pożyczka jest bezzwrotna, warunkiem jest utrzymanie się na rynku minimum 12 miesięcy.
Załóżmy, że papiery są złożone i jesteś o krok od odebrania pieniędzy. Zatem pora na założenie konta w banku.

3. KONTO BANKOWE
Bez tego ani rusz, zatem musisz wybrać jakiś bank w którym założysz konto, gdzie będą przelewane  pieniądze  za usługi czy towary od klientów, a także, co bardziej istotne, poprzez konto możesz dokonywać przelewów do ZUS i skarbówki. Zresztą bez konta bankowego nie zarejestrujesz działalności, numer konta trzeba podać przy składaniu dokumentów do ZUS i urzędu skarbowego. Nie będę doradzał jaki bank wybrać, z mojej strony dodam tylko, że nie warto zakładać konta firmowego, wystarczy na osobę prywatną. Koszty utrzymania takiego konta są wtedy niższe.

4.ZŁOŻENIE DOKUMENTÓW DO URZĘDU GMINY LUB MIASTA
Wszystkie dokumenty możemy złożyć w urzędzie, a gmina wszystko dalej za nas załatwi. Musisz złożyć wniosek o wpis do ewidencji oraz wniosek o przyznanie numeru regon. Wszystkie stosowne informacje otrzymasz w urzędzie gminy lub miasta, adekwatnie do miejsca twojego zamieszkania. Przed udaniem się do odpowiedniego okienka warto mieć wypisane kody PKD, które określają jaki rodzaj działalności zamierzamy prowadzić. Wyszukiwarkę kodów znajdziesz tutaj .

5. SKARBÓWKA I ZUS
Po otrzymaniu niezbędnych dokumentów potwierdzających założenie własnej firmy musisz się udać do urzędu skarbowego i zgłosić fakt zarejestrowania firmy, zaktualizować numer NIP oraz wybrać sposób opodatkowania. Potem udajesz się do urzędu ZUS i składasz zgłoszenie do ubezpieczenia, a w późniejszym terminie deklarację rozliczeniową.
Warto dodać, że podczas zakładania pierwszej działalności dostajemy prezent w postaci niższego ubezpieczenia w ZUS przez 2 lata. Obecnie składka ta wynosi około 360zł miesięcznie(ubezpieczenie zdrowotne+społeczne)

To chyba na tyle w dzisiejszym wpisie, po przebrnięciu formalności pozostaje nam zabranie się do pracy, a przede wszystkim promocja i reklama własnej firmy, ale o tym już w innym wpisie.
Masz pomysł na biznes? A może już go założyłeś? Jakie były lub są  twoje przygody z zakładaniem działalności? Podziel się spostrzeżeniami w komentarzach.


7 komentarzy:

 1. Przy zakładaniu firmy warto się rozejrzeć jak to jest z konkurencją w "Naszej" miejscowości czy nie ma jej za dużo.

  OdpowiedzUsuń
 2. A gdybyś jeszcze mógł napisać coś a propos sposobu opodatkowania jaki ty wybrałeś i dlaczego jak są zalety i wady poszczególnych opcji

  OdpowiedzUsuń
 3. W kolejnych wpisach z pewnością zamieszczę informację o formie opodatkowania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja sam skorzystałem z pomocy firmy doradczej Biznesplany.Biz przy staraniu się o dotację i nie żałuję. Zajęli się wszystkim a ja otrzymałem dotację. Mogłem sam, ale wolałem zająć się innymi sprawami związanymi z firmą a papierki zostawić osobom które się na tym znają.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja także skorzystałem z pomocy biura rachunkowego sylpio w Warszawie. Teraz jest już łatwiej, ale wcześniej było bardzo trudno połapać się w tych wszystkich potrzebnych dokumentach.

  OdpowiedzUsuń
 6. Podstawą zakładania firmy jest jednak pomysł, bez niego ani rusz. Musimy przemyśleć każdy aspekt naszej wymarzonej działalności oraz dokonać analizy rynku, zanim założymy jakąkolwiek firmę, bo inaczej przyniesie nam to tylko straty. Osobiście polecałbym skupić się na działalności przez Internet, ponieważ w obecnych czasach to właśnie ona może przynieść nam największe korzyści.

  OdpowiedzUsuń
 7. W sprawach związanych z rozliczaniem z fiskusem osobiście mam niemałe problemy. Krótko mówiąc nie jest to moim "konikiem". W dużej mierze pomaga mi oprogramowanie w firmie. Jeszcze niedawno zastanawiałem się jakie będą mi potrzebne dokumenty do założenia firmy. Mimo wszystko powoli rozszerzam swoją wiedzę i praktykuję.

  OdpowiedzUsuń