Firma Świetliki

Firma sprzątająca Świetliki-jesteśmy rodziną firmą świadczącą usługi w zakresie utrzymania czystości domów, mieszkań, firm, terenów zielonych, zajmujemy się również opieką nad grobami. Działamy głównie na terenie powiatu cieszyńskiego. Swoje usługi oferujemy tym osobom, którym brak czasu i sił na codzienne porządki.Pragniemy w tym blogu opisywać różne metody sprzątania, sztuczki, doradzać jakiego sprzętu używać i służyć radą i pomocą na temat szeroko pojętego sprzątania i czystości, nie tylko osobom chcących założyć firmę sprzątającą,ale także osobom prywatnym. Chcemy również służyć radą tym. którzy chcą wejść w ten niełatwy biznes, dzieląc się swoją wiedzą poprzez różne wpisy na blogu, przedstawiając poszczególne etapy założenia i prowadzenia działalności gospodarczej związanej ze sprzątaniem i nie tylko. Zapraszamy do śledzenia wpisów.

Szukaj na tym blogu

JAKI WYBRAĆ PODATEK? CZĘŚĆ 1

Prowadzenie własnej firmy wiąże się z podatkami-każdy je musi płacić, przy zakładaniu firmy sami  wybieramy z jakiej formy opodatkowania chcemy skorzystać.
Dla nas najkorzystniejszą formą opodatkowania, jak na razie jest ryczałt- mamy bardzo małe koszty własne, ryczałt na usługi, jaki ma  firma sprzątająca jest stosunkowo niski - 8,5%, a prowadzenie ewidencji przychodów nie jest skomplikowane.

Przepisy podatkowe dają nam różne metody opodatkowania działalności gospodarczej:

       zasady ogólne czyli opodatkowanie wg skali podatkowej z dwiema stawkami podatkowymi 18% i 32%
       podatek liniowy ze stawką 19%
       ryczałt ewidencjonowany
       karta podatkowa

Ryczałt ewidencjonowany

Przy ryczałcie podatek płaci się jako procent (20%, 17%, 8,5% , 5,5%, 3% w zależności od rodzaju prowadzonej działalności) )od uzyskanego przychodu, ale nie odlicza się kosztów podatkowych. Obowiązkiem dla prowadzącego działalność jest prowadzenie dokumentacji podatkowej - ewidencja przychodów.Jednak nie wszyscy mogą wybrać ten podatek. Jest wiele ograniczeń i nie każdemu opłaca się takie opodatkowanie.

Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z poźn. zm.)

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych.

W 2011 r. ryczałt mogą opłacać podatnicy, którzy w 2010 r. uzyskali przychody z działalności gospodarczej w wysokości nieprzekraczającej 150 000 euro (591 975 zł) lub uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150 000 euro (591 975 zł).

Ryczałt opłacać mogą również podatnicy, którzy rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Z tej formy opodatkowania nie mogą korzystać:

 •   osoby opłacających podatek w formie karty podatkowej
 • osoby korzystające, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego,
 •   osoby osiągające w całości lub w części przychody z tytułu:
 •   prowadzenia aptek,
 •  działalności w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenia lombardów),
 •  działalności w zakresie kupna I sprzedaży wartości dewizowych,
 •   wykonywania wolnych zawodów,
 •   świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, z zastrzeżeniem ust. 4,
 •   osoby wytwarzające wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów,
 •  osoby podejmujące wykonywanie działalności w roku podatkowym:
 •   po zmianie działalności wykonywanej samodzielnie na działalność prowadzoną na imię obojga małżonków, w tym także w formie spółki z małżonkiem,
 •   po zmianie działalności wykonywanej na imię obojga małżonków, w tym także w formie spółki z małżonkiem, na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
 •   po zmianie działalności wykonywanej samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
 •   jeżeli małżonek lub małżonkowie, na imię których prowadzona była działalność przed zmianą, opłacali z tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach,
 •   osoby rozpoczynające działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.

Na dziś wystarczy, wiem, że są to suche fakty, więc na pewno wpis nie jest zbyt ciekawy, no ale cóż dyskusji o podatkach nie unikniemy. W drugiej części opiszę krótko zasady karty podatkowej, zasady ogólne oraz podatek liniowy. Nasza firma sprzątająca jako formę opodatkowania wybrała ryczałt, w związku z tym nad tego rodzaju podatkiem mogłam nieco więcej napisać.

Zachęcam do śledzenia naszego bloga oraz pozostawienia po sobie śladu w formie komentarza.

3 komentarze:

 1. Doskonały post - w nieskomplikowany sposób tłumaczy zasady podatkowe. To duże ułatwienie dla osób, które się tym nie interesują.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witajcie, bardzo się cieszę że trafiłem na Twojego bloga , ponieważ zamierzam otwierać swoją firmę i nie wiem jeszcze w jaki sposób się rozliczać i co będzie dobre dla mojego rozwoju i mojej firmy. Dziękuję że dzielisz się swoją wiedzą i doświadczeniem , pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Z tym rozwijaniem firmy to różnie bywa. Ja osobiście bardzo często dostaje szału, kiedy mam zastanowić się nad tym, jaki wybrać podatek. To zbyt skomplikowane, wolę z tego rodzaju problemami udać się mimo wszystko do prawnika, wtedy jestem pewny, że poradzę sobie z problemami.

  OdpowiedzUsuń